Yurtdışında Nükleer Mühendislik Eğitimi

Rusya’da Eğitim

Türk öğrenciler için, Rusya’da lisans ve yüksek lisans seviyesinde eğitim ile Rusya’daki nükleer güç santrallerinde mesleki uzmanlık eğitimi alma imkânı sağlanmıştır. Türk öğrenciler, mezun olduktan sonra Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nde çalışacaklardır. Bu yıl itibariyle 88 Türk öğrenci bu programdan mezun olmuştur ve iş başı yapmıştır. 157 Türk öğrenci ise hâlihazırda eğitimlerini sürdürmektedir. Mezun olan tüm öğrenciler Akkuyu Nükleer Santralinde çalışacaktır.

Öğrenciler eğitimlerine MEPHI Üniversitesinin Moskova ve Obninsk Kampüsleri ile St. Petersburg Politeknik Devlet Üniversitesinde devam etmektedir. Öğrenci seçimi yazılı ve sözlü sınav ile yapılmaktadır. Yazılı ve sözlü sınavda başarılı olup eğitim programına katılmaya hak kazananların masrafları Akkuyu Nükleer A.Ş. tarafından karşılanmaktadır. Eğitim süresi boyunca aylık burs ve yurt imkânı sağlanmaktadır.

Eğitim Programı temel olarak şu şekildedir: İlk yıl Rusça dil eğitiminin yanı sıra Matematik, Fizik, Bilgisayar Bilimleri ve Teknik Çizim eğitimleri de verilmektedir. Hazırlık eğitiminden sonra öğrenciler Rusça sınavına tabi tutulur ve akabinde hazırlık eğitimini başarı ile bitiren öğrenciler üniversitenin 1’inci sınıfına kaydedilir. Öğrenciler 5,5 yıllık uzmanlık eğitimine tabi tutulacaklardır. Eğitim programını başarı ile tamamlayan öğrenciler Rusya Atom Enerjisi Şirketi (ROSATOM)’un (eğitim merkezlerinde uygulama eğitimi alacak ve Rusya’daki Nükleer Güç Santrallerinde (NGS) seçilen göreve göre 1 ile 3 yıl arasında staj programına tabi tutulacaklardır.